1. A hóvirág ógörög neve Galanthus, ami „tejvirág”-ot jelent. A hazánkban őshonos kikeleti hóvirág - teljes nevén, Galanthus nivalis, azt jelenti, hogy „a hó tejvirága”.
2. Körülbelül 20 ismert hóvirágfaj létezik, amelyek Európában és a Közel-Keleten őshonosak, de több mint 2500 különböző fajtát tartanak számon, amelyeket a hóvirágok különösen lelkes gyűjtői, a „galantofilek” mind ismernek is. A hóvirágimádók időt és pénzt nem kímélve gyűjtik a különleges egyedeket, amelyekért több száz forintnyi összegeket is hajlandóak kifizetni. Az egyik legdrágábban eladott, „aranygyapjúnak” nevezett hóvirágfajtáért, több mint 1000 fontot fizettek. A hóvirágok meglepően változatosak magasságukban, virágméretükben, alakjukban és folyamatosan fedeznek fel új és új fajtákat. A hóvirág Magyarország és az Európai Közösség területén védettséget élvez, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.
3. Vannak, akik szerint s hóvirágok félénk növények, mert úgy néznek ki, mintha lógatnák a fejüket. Valójában így tartják szárazon virágporukat, amely létfontosságú táplálékot nyújt a rovaroknak és a méheknek a hosszú téli hónapok után.
4. A hóvirág különösen jól alkalmazkodott a téli élethez. Leveleik megkeményedtek, hogy segítsenek áttörni a fagyott talajon, nedvük pedig egyfajta természetes fagyállót tartalmaz. A hazánkban őshonos Galanthus nivalis hozzászokott az itthoni klímához, de néhány fajta rosszul viseli az éghajlatváltozás által kiváltott szélsőségesebb időjárási körülményeket és megviselik az enyhe téli napokat követő tartós fagyok.
5. A hagyományos orvoslásban a hóvirágot fejfájás kezelésére és fájdalomcsillapítóként használták. A modern gyógyászatban viszont a növényben természetesen előforduló anyagot, a galantamint használják az Alzheimer-kór tüneteinek kezelésében. Maguk a hagymák azonban mérgezőek az emberre, és elfogyasztásuk esetén hányingert, hasmenést és hányást okozhatnak.
6. A hóvirágnak jellemzően nincs erős illata, de esszenciája friss, zöld és hűvös illatjegyeket varázsol a parfümökbe.
7. A hóvirághoz számtalan mítosz és legenda kötődik, melyek közül az egyik egy bibliai történet.
Azon a napon, amikor Isten kiűzte Ádámot és Évát a paradicsomból, tél volt. Az Édenkert melegsége után a világ különösen rideg és kegyetlen helynek tűnt, ahol hosszú ideig Ádám és Éva volt az első emberpár. A reményvesztett és kétségbeesett Éva a földre leülve sírt. A forró könnycseppek áttörték a vastag havat, ahonnan hihetetlen szépségű, apró virágok bukkantak elő. A kis hóvirágok elbűvölték Évát, és reményt adtak neki a jövőre. Ezért is tekintik sokan a remény és ígéret szimbólumának.