A Zájed sejk nagymecset Abu Dhabi fő attrakciója, egyben egy olyan hatalmas építészeti műalkotás, amely ötvözi a különböző iszlám építészeti iskolák és más nemzetek kultúrájának stílusjegyeit. 82 kupola, több mint 1000 oszlop, 24 karátos aranyozott csillárok és a világ legnagyobb kézi csomózású szőnyege található benne.
Sokan látogatnak az Egyesült Arab Emírségekbe csak azért, hogy megnézhessék ezt a csodálatos építészeti gyöngyszemet. A város központjában található monumentális Sheikh Zayed nagymecset hófehér kupolái és minaretjei távolról hirdetik lenyűgöző méretét és remek iránytűként szolgálnak a látogatók számára. Abu Dhabi mecsete ugyanis tárt karokkal várja a turistákat és az iszlámtól eltérő vallások követőit.
A nagymecset megálmodója, Zájed bin Szultán Ál Nahján, az Egyesült Arab Emírségek néhai alapítója úgy gondolta, hogy ennek a helynek nemcsak az egész iszlám világot, hanem más kultúrákat és vallásokat is összekötő, befogadó központtá kell válnia. Ezen törekvését nem csak az tükrözi, hogy a mecset legnagyobb része szabadon látogatható. Maga az épület és már építése is rendkívüli kulturális sokszínűségről tanúskodik – brit, olasz és emirátusi építészek tervezték, elsősorban a mór, az arab, a perzsa és a mogul építészet vonásait felhasználva. Világhírű szőnyegét egy iráni művész tervezte, a csillárok Németországból származnak, az építkezésen használt márvány Olaszországból és Görögországból érkezett, az épületet díszítő mozaikok pedig egy olasz cég páratlan munkájának köszönhetőek.
A mecset belső kialakítása egyedülálló és inspiráló feladat volt a világhírű Fantini Mosaic számára. Az európai cég mintegy két év alatt alkotta meg a márvány- és üvegmozaik mintákat, a legkiválóbb olasz mesteremberek közreműködésével. Minden apró részlet páratlan kreativitásról és szakértelemről árulkodik, a kézművesek valódi műalkotássá varázsolták az egész épületet, ami hittől és világnézettől függetlenül lenyűgözi az embert. A kifinomult mintákat és színeket gondosan választották ki, hogy illeszkedjenek az új épület eleganciájához, amelynek fő motívumai a virágok. A virágok, amelyek mindenhol ott vannak… a márványba faragott mintákban, a padlót díszítő mozaikokban, a csillárokon, a szőnyegeken, egyszóval mindenhol. Nem véletlen, hogy a projekten dolgozó építészek úgy hivatkoztak rá, mint „A virágok mecsete”. Az épület egyik legkiemelkedőbb helyszíne az udvar, melynek padlóját Kevin Dean brit művész tervezte és készítette el a Fantini Mosaic szakembereivel karöltve. Az udvar, a maga 17 500 négyeztméternyi márványmozaik felületével a valaha készült legnagyobb mozaikfelület. A márványba faragott, drágakövekkel díszített virágmotívumok szépsége szinte zavarba ejti az embert.
A virágok megalkotásához mintegy 37 féle színű és árnyalatú márványt használtak, amelyek a világ különböző részeiből érkeztek, beleértve Brazíliát és Olaszországot. A mintákban felbukkanó virágok a világ minden tájáról származnak és a tervezésekor nem volt cél, hogy azok az iszlám szimbólumok közül kerüljenek ki, ugyanakkor megjelenésük jól átgondolt művészi munkát tükröz. Az udvar padlóját például olyan virágok díszítik, amelyek megtalálhatók a közel-keleti régióban - főleg íriszek, tulipánok, liliomok és rózsák, ugyanakkor a mecset északi bejáratánál olyan fajokat fedezhetünk fel, amelyek az északi féltekéről származnak, a délinél pedig olyanokat, amik a déli féltekéről .
A mecset nagy része mondhatni megfelel Zájed bin Szultán Ál Nahján sejk személyes ízlésének, aki a tervezés egész folyamatát végig követte, hozzájárulva ötleteivel és kifejezve preferenciáit, egészen 2004-ben bekövetkezett haláláig. Végső nyughelye a mecset melletti kertekben van.
A Zájed sejk mecset mondhatni kívül – belül maga a tökéletesség, a színek, a formák, az árnyalatok különleges szimfoniája. Mesébe illő hófehér kupolái, a felhőtlen kék eget karcoló oszlopai, a belső tereket díszítő csillárjai, káprázatos szőnyege szempillantás alatt elvarázsolják az embert.
ÉRDEKES TÉNYEK A ZÁJED SEJK MECSETRŐL
- A mecset építése 1996. november 5-én kezdődött és 11 évig tartott, több mint 3000 munkás és 38 szerződő cég bevonásával.
- Az iszlám építészet egyik legjelentősebb épülete, 40 000 hívőt és 15 000 látogatót tud befogadni és egyben a világ nyolcadik legnagyobb mecsete.
- A mecsetet körülvevő medencék összesen 7874 négyzetméteresek, melyek a nyugalom és a harmónia érzetét keltik a hívőkben és látogatókban.
- A fő imateremben található a világ legnagyobb, kézzel csomózott szőnyege. Mérete 5700 négyzetméter és körülbelül 1200 művész dolgozott rajta, elkészítése pedig két évbe telt.
- A mecsetben 7 kristálycsillár található, amelyeket a müncheni Faustig készített Németországban. A legnagyobb csillár 10 méter átmérőjű, 15 méter magas és 12 tonnás tömegű.
- Az épületben található motívumok megalkotásához több mint 30 millió márványdarabot formáztak meg.
- A mecset éjszakai világítása is egyedülálló, mely minden este a Hold fázisának megfelelő fényben világít.